

Lovas Kata
Egészségszakpszichológus jelölt, személyközpontú pszichológus
Lovas Kata vagyok, személyközpontú pszichológus és képzésben lévő egészség szakpszichológus.
Mindannyiunk életében lehetnek időszakok, amikor olyan helyzetbe kerülünk, ami meghaladja aktuális erőforrásainkat és azt érezzük, egyensúlyunk felborul. Ezek a krízishelyzetek azonban olyan növekedési lehetőségeket is magukban rejtenek, melyeket felhasználhatunk, hogy tanulva és tapasztalva általuk fejlődjünk és korábbi önmagunkat meghaladva olyan szintre juthassunk, ahova nem érhettünk volna el ezek nélkül.
Ebben megerősödve végül még közelebb kerülhetünk önmagunk elfogadásához, belső egyensúlyunkhoz és hatékonyabban küzdünk meg az életben adódó nehézségekkel.
Segítőként egy feltétel nélkül elfogadó, biztonságos és támogató légkörben kísérem a hozzám bizalommal fordulókat. Közösen felkutatjuk saját, belső erőforrásaikat és együtt megtesszük a kezdő lépéseket azon az úton, amelyen utána önállóan is boldogulva folytathatják utazásukat.
Munkámat holisztikus, bio-pszicho-szociális szemléletmód jellemzi, amiben a diagnózisok, címkék helyett a személy egyedisége és komplexitása van a segítés fókuszában. Módszerek és eszközök hangsúlya helyett, a terápiás kapcsolat gyógyító erejében hiszek.
Segítő hivatást választva a folyamatos tanulást és önfejlesztést saját magam és leendő klienseim jólléte szempontjából is fontosnak tartom. Ezért rendszeresen csoportos és egyéni önismeretben, szupervíziókban veszek részt vakfoltjaim feltárása és kompetenciám növelése érdekében. Valamint szakmai rendezvényeken, konferenciákon is rendszeresen részt veszek látóköröm szélesítése céljából.
Miben tudok segíteni?
Gyász, veszteségek
Önértékelési problémák
Döntéshelyzetek (pl.: karrier- , munkahelyváltás)
Konfliktuskezelés, önérvényesítés
Saját erősségek, belső erőforrások megtalálása
Önismeret (pl.: hivatáskeresés, identitáskeresés)
Kapcsolati, párkapcsolati kérdések, konfliktusok, elakadások
Élethelyzeti és munkahelyi problémák (pl.: kiégés, mobbing, stresszkezelés, halogatás, teljesítménycsökkenés)
Képzettségem
Alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus
Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar (képzésben, 2024- )
Személyközpontú tanácsadó
Magyar Személyközpontú Pszichoterápiás és Tanácsadási Egyesület (2025)
Pszichológia mesterképzés
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Munka-és szervezetpszichológia szakirány (2020)
Pszichológia alapképzés
Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar (2018)
Szuggesztiók Alkalmazása a Szomatikus Orvoslásban Képzés (SASOK)
Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar (2017)
(A Magyar Hipnózis Egyesület és a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika által akkreditált képzés)
Személyközpontú Módszer
Pszichológusi munkámban rogersi személyközpontú elvek szerint dolgozok. Ebben a szemléletben a pszichológus legfontosabb munkaeszköze a kliens-tanácsadó közti kapcsolat. Ilyen terápiás helyzetben nincs szükség külön technikákra, fogásokra, mert maga a kapcsolat az, ami gyógyít.
Amellett, hogy ezen kapcsolat megteremtésén és fenntartásán dolgozom, igyekszem hozzásegíteni klienseimet, hogy önmagukhoz is tudjanak kapcsolódni, mert az a változás egyik fontos előmozdítója.
Mi az a személyközpontú szemlélet?
A személyközpontú terápiás módszer egy pszichológiai irányzat, amely Carl Rogers (1902-1987) amerikai pszichológus és pszichoterapeuta nevéhez fűződik.
Alap-hipotézise az, hogy minden egyes emberben önmaga megértésének és a pozitív irányú változásnak hatalmas tartalékai rejlenek. A segítő kapcsolat és a pszichoterápia feladata az, hogy egy személyes kapcsolat által ezeknek a tartalékoknak a mozgósítását segítse. A személyközpontú segítő kapcsolatnak három fő jellemzője van:
Empátiás megértés
Vagyis a segítő a kliens világát igyekszik megérteni, úgy, ahogy a kliens azt átéli.
Feltétel nélküli elfogadás
Azaz a segítő nem valamilyen általa elképzelt ideál felé próbálja vezetni a klienst, hanem elfogadja őt olyannak, amilyen.
Kongruencia
Azaz a segítő nem egy szerepet vállal fel, hanem egész lényével, személyesen van jelen a kapcsolatban.